• Kronika wydarzeń

            • Powiatowe Igrzyska Dzieci w badmintonie

            • W piątek, 11 października 2019 roku, w hali GOSiR Gniew odbyły się Mistrzostwa Powiatu w badmintonie. Do zawodów zgłosiły się tylko dwie reprezentacje chłopców z SP Rudno oraz nasi. Obie szkoły przystąpiły do meczu z wielką wolą zwycięstwa. Walczono o każdy punkt. Zwyciężyli uczniowie z Rudna w stosunku 3-2. Duże gratulacje dla obu zespołów. Reprezentowali nas : Aleksander Mazur, Franciszek Mazur oraz Oskar Olszak.

            • DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ I PASOWANIE NA UCZNIA

            • 14 października w auli Szkoły Podstawowej nr 5 odbyło się uroczyste pasowanie na uczniów klas pierwszych. W pasowaniu udział wzięli uczniowie trzech klas. Dzieci weszły w kolejny bardzo ważny etap w ich życiu, który rozpoczął się wraz z chwilą składania uroczystego ślubowania. Pasowania dokonał wiceprezydent Adam Urban oraz dyrektor szkoły Gabriela Makać. Dzieci z zniecierpliwieniem a zarazem z uśmiechem na ustach czekali na tę chwilę.

              Pierwszoklasiści zostali oficjalnie przyjęci do grona uczniów.

              Dzień Edukacji Narodowej w Szkole Podstawowej nr 5 był okazją do nagrodzenia i wyróżnienia najlepszych pedagogów. Uczniowie przygotowali dla nauczycieli występ oparty na motywach jesiennych. Recytowały wierszyki, śpiewały i tańczyły, a wszystko pod czujnym okiem Pani Jesieni. Wśród publiczności nie zabrakło rodziców, którzy uzupełniali rodzinne albumy zdjęciowe z pasowania swoich pociech na uczniów. Z okazji Dnia Edukacji dzieci odśpiewały swoim nauczycielom gromkie „100 lat, 100 lat”. Na pamiątkę tego doniosłego wydarzenia dzieci otrzymały dyplomy.

            • Klasa 0 w Fabryce Sztuk

            • 11 września klasa 0a obejrzała wystawę w Fabryce Sztuk, na ulicy Podmurnej pt.: „Jak dawniej mierzono”. Dzieci zobaczyły unikatowe eksponaty związane z pomiarem. Niektóre były datowane na XIX w. , inne należą do zbiorów Okręgowego Urzędu Miar w Gdańsku. Dzieci mogły praktycznie zastosować swoją wiedzę i umiejętności związane z ważeniem i miarą. Wszystkie chętnie dały się zmierzyć. Ciekawe również były zajęcia plastyczne i ruchowe. Przedszkolakom bardzo podobały się zajęcia!

            • Magnesowa sowa

            • W środę, 18 września dzieci z klasy 0a uczestniczyły w Fabryce Sztuk w warsztatach plastycznych. Z filcu dzieci wycinały elementy z których złożyły sowę. Musiały jeszcze przykleić to wszystko na odpowiedni kontur. Magnes, który znajdował się na odwrocie pracy, pozwolił autorom przymocować sowę do tablicy magnetycznej. Zabrane prace na pewno ozdabiają lodówkę lub inne ciekawe miejsce. Świetny pomysł, taka sowa z magnesem!!!

            • Ognisko integracyjne klas IV

            • 26 września odbyło się ognisko integracyjne klasy IVa oraz IVb. Były kiełbaski, piknik, zabawy ruchowe, obserwacje przyrodnicze, a przede wszystkim dobra zabawa! Nawet pogoda nam dopisała.

            • Klasa 0b na wystawie

            • By mierzyć wszystko, co da się zmierzyć

              W myśl włoskiego uczonego, Galileusza, 27 września klasa 0 b wybrała się w podróż po świecie miar. W Fabryce Sztuk dzieci oglądały blisko 90 przedmiotów związanych z pomiarem. Najstarsze sięgały XIX wieku. Wśród muzealiów znalazły się: pojemniki miarowe, wagi i odważniki. Oprócz podstawowych informacji dotyczących tematu wystawy dzieci samodzielnie dokonywały pomiaru różnych przedmiotów. Uwieńczeniem spotkania były własnoręcznie wykonane wagi w formie pracy plastycznej. Na pamiątkę każdy przedszkolak otrzymał dyplom ze swoim wzrostem.

            • Dzień Tabliczki Mnożenia

            • MŁODSI SPRAWDZAJĄ, CZY STARSI TABLICZKĘ MNOŻENIA ZNAJĄ!

               

              Dnia 04.10.2019r. uczniowie klasy VI a byli organizatorami IX Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia.

              Celem akcji jest propagowanie zabawowej formy nauczania-uczenia się matematyki. Ma ona zachęcić do przypomnienia sobie tabliczki mnożenia w przyjemny, niecodzienny sposób. Akcja jest okazją dla uczniów do nadrobienia „tabliczkowych” zaległości po wakacjach. Natomiast dorośli mogą dać przykład dzieciom – pokazując swoją świetną znajomość trudnych przypadków mnożenia.

              „Tabliczkowa wiedza” sprawdzana jest w niecodzienny sposób – podczas krótkich egzaminów z tabliczki mnożenia. Egzaminatorami są właśnie młodsi uczniowie. Tworzą oni specjalne Komisje oraz Patrole Egzaminacyjne. Zaopatrzeni są w losy i przepytują starszych kolegów oraz dorosłych.

              Jak pokazuje doświadczenie poprzednich edycji, taka zamiana ról jest często bardziej stresująca dla… dorosłych. Dzieci natomiast są niezwykle zmotywowane pełnieniem ważnej funkcji egzaminatora. Wszystko odbywa się pod opieką osoby dorosłej, która czuwa nad poprawnością przeprowadzanych egzaminów.

              „Egzamin” – brzmi bardzo groźnie i wielu osobom kojarzy się z trudnymi „przeprawami” – w formie testów, klasówek i zaliczeń. W trakcie ŚDTM egzaminy są znacznie przyjemniejsze! Ich główną formą są losy o różnym stopniu trudności.

              Każda osoba, która odpowie (ustnie lub pisemnie) na 5 pytań z losu, otrzymuje tytuł Eksperta Tabliczki Mnożenia oraz imienną legitymację. Posiadana legitymacja jest ogromną motywacją dla dzieci do dalszego pogłębiania wiedzy matematycznej i osiągania lepszych wyników w szkole.

              Wśród laureatów, oprócz uczniów naszej szkoły, znaleźli się również mieszkańcy Tczewa. Mamy nadzieję, że w przyszłym roku do grona Ekspertów Tabliczki Mnożenia dołączy jeszcze więcej ochotników.