Zajęcia rozwijające kompetencje emocjonalno - społeczne
Drodzy Uczniowie!
W ramach zajęć rozwijających umiejętności emocjonalno-społeczne, chciałabym przekazać Wam ćwiczenia, które możecie wykonać sami. Mam nadzieję, że uatrakcyjnią Wam czas spędzany w domu.
Pozdrawiam, Celina Prondzinska
Kochani,
Dziś nie dzielimy zadań na te dla młodszych i starszych uczniów. Wszyscy, bez względu na wiek, spróbujcie dokonać podsumowania mijającego roku szkolnego – z czego jesteście dumni, co miło wspominacie, za czym będziecie tęsknic, co Was zasmuciło, co sprawiło radość, a także jakie macie plany na kolejny rok szkolny. Życzę miłej pracy!
Młodsi Uczniowie! Proponuję Wam dziś zabawę polegającą na tym, abyście w swoim najbliższym otoczeniu odnaleźli osoby, które spełniają określone w karcie pracy warunki. Dzięki temu możecie bliżej poznać swoich rodziców, rodzeństwo, koleżanki czy kolegów. Pamiętajcie, że musicie wypełnić wszystkie ramki imionami osób. Życzę dobrej zabawy!
Starsi Uczniowie! Niekiedy bywacie niezadowoleni, jesteście źli, a wręcz wściekli! Dlatego na dziś przygotowałam dla Was kartę, która pomoże Wam przeanalizować podłoże takiego stanu rzeczy. Zastanówcie się:
· co rozpala Waszą złość?
· co ją podtrzymuje?
· o czym złość informuje i jak możecie o to zadbać?
· co wspiera Was w zmniejszeniu jej intensywności?
Wykonajcie zadanie, a z pewnością dowiecie się nieco więcej o sobie i swoich negatywnych emocjach. Warto nad nimi zapanować i jestem pewna, że potraficie się tego nauczyć. Powodzenia!
Moi drodzy! Z okazji Dnia Dziecka życzę Wam, by spełniały się Wasze marzenia. Teraz jesteście świetnymi Dzieciakami i z całego serca życzę Wam, byście byli wspaniałymi dorosłymi. Zawsze bądźcie odrobinę szaleni, bardzo szczęśliwi, nieco zwariowani, trochę poważni, mocno kochający… Bądźcie sobą!!!
Młodsi uczniowie! Wiem, że często źle Wam mówić o sobie, wstydzicie się, nie wiecie, co powiedzieć. Niekiedy skupiacie się na mówieniu o sobie złych rzeczy. Dzisiejsze zadanie polega na tym, by powiedzieć, a raczej napisać o sobie same pozytywy. Na dołączonej karcie znajduje się ludzik, a nad nim dymki. Wasze zadanie polega na tym, by uzupełnić je wpisując dobre myśli na swój temat. Życzę miłej zabawy!
Starsi Uczniowie, proponuję Wam dziś trening koncentracji uwagi i skupienia. Ważny jest w tej kwestii świadomy oddech. „Uważne” oddychanie ma wiele korzyści i myślę, że warto się w taką umiejętność wyposażyć.
Ćwiczenie:
1. Usiądź, połóż się – wybierz taką pozycję, aby było Ci wygodnie,
2. Potrząśnij rękami i nogami, aby rozluźnić mięśnie,
3. Zrób wdech nosem,
4. Zatrzymaj na chwilę oddech,
5. Wypuść powietrze ustami,
6. Rób wszystko powoli, nie spiesz się,
7. Możesz zamknąć oczy, pomyśleć o czymś przyjemnym.
Takie kierowanie oddechem może pomóc Wam w radzeniu sobie z myślami, emocjami lub sytuacją.
Kochani młodsi Uczniowie, zdarza się, że macie kłopot z wyrażeniem waszych emocji i trudno Wam wyrazić słowami, co się dzieje. Moja dzisiejsza propozycja ma Wam w tym pomóc. W załączniku znajduje się serce, które należy wypełnić emocjami. Zadanie polega na tym, aby zamalować taki obszar serca, ile w danym dniu/momencie było w nas poszczególnych emocji. Kolory dla emocji są podane. Nad sercem są wolne miejsca, w które można wpisać inne emocje, których na liście nie ma, a były przez Was doświadczane. Życzę udanej zabawy!
Starsi Uczniowie, proponuję Wam, abyście odszukali swoje zasoby i wartości, to co jest ważne. Zacznijcie od wypełnienia serca, w którym zgromadźcie ważne dla Was osoby, miejsca, przedmioty czy zwierzęta. Następnie zastanówcie się co lubicie, co dobrego wiecie o sobie, w czym jesteście dobrzy, z czego jesteście dumni. Później poszerzcie wiedzę o sobie, zastanawiając się, co dobrego wiedzą o Was najbliżsi z rodziny, a po nich przeanalizujcie, co wiedzą o Was inni bliscy Wam ludzie, którzy nie są z Wami spokrewnieni. To ćwiczenie pomoże Wam w poznaniu samego siebie. Życzę dobrej zabawy!
Moi Drodzy!
W tym tygodniu młodszym uczniom proponuję grę „Poznajmy się bliżej”, do której zaprosić możecie rodzeństwo, rodziców, babcię czy dziadka. Dowiecie się o swojej rodzinie to czego nie wiedzieliście albo czego nie byliście pewni. Gwarantuję Wam dobrą zabawę!
Starszym uczniom proponuję DOCENIĆ SIEBIE. Mamy trudność w mówieniu o sobie dobrze. Zazwyczaj dostrzegamy to, co nam nie wychodzi, nie udało nam się, to, z czym mamy trudność. Dlatego dzisiejsza propozycja polega na tym, abyście dostrzegli swój potencjał, swoje możliwości, umiejętności, najdrobniejsze osiągnięcia.
Zapraszam wszystkie dzieci biorące udział w zajęciach do skorzystania z ćwiczeń i zabaw związanych z praktyką uważności.
Możecie wykonać te ćwiczenia razem z osobą dorosłą, z rodzeństwem lub samodzielnie. Możecie je spokojnie wykonywać przy stole, przy biurku, leżąc wygodnie na kanapie lub w łóżku. Mam nadzieję, że ćwiczenia te przyniosą Wam radość, relaks i spokój. Pamiętajcie, że trening czyni mistrza, poprzez regularne powtarzanie nabierzecie większych umiejętności.
Program zajęć oraz ćwiczenia zostały opracowane na podstawie książki Eline Snel pt. „Uważność i spokój żabki”.
Dla uczniów młodszych:
Dla uczniów starszych:
ODDYCHAJ Z ŻABKĄ
Poprzez to ćwiczenie poprawisz koncentrację, nauczysz się nie reagować impulsywnie, będziesz mieć wpływ na swój wewnętrzny świat.
" Żaba to bardzo wyjątkowe zwierzę. Potrafi bardzo daleko skakać, ale też wyjątkowo spokojnie siedzieć. Doskonale wie, co się dzieje dookoła niej, ale nie spieszy się ze swoimi reakcjami. Siedzi spokojnie i oddycha.W ten sposób żaba się nie męczy i nie wyrywa od razu do wszystkich szalonych pomysłów, które wpadają jej do głowy.Żaba bardzo, bardzo spokojnie siedzi i oddycha. Jej żabi brzuch podnosi się i opada. Raz za razem. Skoro żaba to potrafi, to my też. Jedyne, co musisz zrobić, to skupić swoją uwagę na oddechu i spokoju."
- Połóż na brzuchu swoją ulubioną maskotkę. Oddychaj swobodnie i obserwuj, jak Twój przyjaciel porusza się w górę i w dół. Pohuśtaj swoją ulubioną maskotkę przez dłuższą chwilę ...
DLA CHĘTNYCH
Narysuj swój oddech, kiedy:
- jesteś spokojny i zrelaksowany
- jesteś zły lub rozgniewany
- jesteś przestraszony i czegoś się boisz
JAKA JEST DZISIAJ TWOJA WEWNĘTRZNA PROGNOZA POGODY?
Poprzez takie ćwiczenie nauczysz się nie identyfikować automatycznie
ze swoim nastrojem.
"Nie jesteś burzą, ale zauważasz, że pada. Nie jesteś tchórzem, ale zauważasz, że czasem się boisz i czujesz to w gardle."
- Usiądź, przymknij lub zamknij oczy i w spokoju odkrywaj, jak się w tym momencie czujesz.
Jaka pogoda panuje w środku? Czy czujesz sie odprężony, a w środku świeci słońce? Czy czujesz, że leje deszcz, a niebo pokrywają ciężkie chmury? A może nawet szaleje burza? Co zauważasz? Bez myślenia pozwól, żeby pogoda sama przyszła i określiła obecny moment. A gdy już dostrzeżesz, jak się w tym momencie czujesz, możesz po prostu to zostawić...dokładnie takim, jakie jest...Nie musisz nic zmieniać, nie musisz starać się poczuć inaczej, niż właśnie się czujesz. Przecież pogody na zewnątrz też nie możesz zmienić ot tak, prawda? Po prostu poczuj to.
Z ciekawością i pozytywnym nastawieniem skieruj swoją uwagę na chmury, świeże powietrze, które przynosi burza...Jest tak, jak jest...i w tym momencie nie możesz zmienić swojego nastroju. Zupełnie jak z pogodą.
Później, jeszcze dzisiaj pogoda na pewno się zmieni...Ale teraz jest taka, a nie inna.
I to jest okej. Nastroje się zmieniają. Przychodzą raz taki, raz inny. Nie musisz nic z tym robić. To się zmienia.
DLA CHĘTNYCH:
AKCEPTACJA POGODY
Zrób rysunek swojej własnej prognozy pogody. Na koniec dnia sprawdź, czy pogoda się zmieniła.
W jakim nastroju są dzisiaj rodzice? Albo rodzeństwo? Zobacz, czy umiesz go porównać do pogody na zewnątrz! Bez oceniania.
Czasem pada deszcz, a czasem świeci słońce. U każdego z nas tak jest.
Drodzy Uczniowie, chciałabym zaproponować Wam pracę plastyczną – do czego podobne są uczucia. Jednak przed rozpoczęciem pracy z kartą zastanówcie się czym są uczucia i emocje, kiedy ich doświadczamy. Być może niektórzy z Was mają trudność z ich wyrażaniem czy nazywaniem. Zastanówcie się jak zilustrowalibyście przyjaźń, a jak wstyd. Życzę miłej zabawy.
Kolejną zabawą na czas pandemii i gorszych nastrojów jest WALIZKA RATUNKOWA. Ma ona pomóc w zredukowaniu napięcia w sytuacji stresowej. Przygotujcie sobie pudełko, szkatułkę, woreczek, który możecie ozdobić. Gromadźcie tam przedmioty wywołujące pozytywne emocje czy miłe skojarzenia. Włóżcie tam rzeczy, które uruchomią sieć pozytywnych myśli np. zdjęcia, pamiątkę z wakacji, ulubiony cytat, słowa piosenki oraz zasoby kojarzące się z tym, co lubicie robić, co sprawia Wam przyjemność, wzmacnia wiarę w siebie, dotyczy Waszego hobby, humoru. Kiedy tylko gorzej się poczujecie, będziecie zdenerwowani, sięgnijcie do WALIZKI RATUNKOWEJ i wyciągnijcie z niej coś, co z pewnością poprawi Wam nastrój. Zapraszam do zabawy!
do_czego_podobne_sa_uczucia.pdf
I zaczął się kolejny tydzień zajęć zdalnych. Uczniom klas młodszych proponuję zabawę polegającą na rozwijaniu empatii i umiejętności wyrażania uczuć. Spotkacie się tu z Kajtkiem i Magdą, którzy są rodzeństwem mającym swoje sposoby na wyrażanie uczuć. Przygotujcie sobie kredki, nożyczki, gazety, ulotki, klej. Przeczytajcie opisy na kartach pracy, następnie zastanówcie się, jak bohaterowie mogą poradzić sobie z emocjami. Stwórzcie portret rodzeństwa. Życzę Wam dobrej zabawy!
instrukcja_i_karty_pracy._rozwijanie_empatii_i_umiejetnosci_wyrazania_emocji._portret_rodzenstwa.pdf
Uczniom starszym proponuję naukę asertywności. Hasło ,,asertywność” kojarzy się głównie ze sztuką odmawiania. Jest to dość wąskie rozumienie tego słowa – asertywność oznacza również umiejętność dbania o własne potrzeby, emocje, wyrażanie swojego zdania, stawianie adekwatnych granic. Dzięki niej budujemy swoje relacje w sposób dla nas bezpieczny, zapobiegając przekraczaniu naszych norm i przekonań. To również sztuka porozumiewania się z innymi bez przemocy, presji i nacisku. Na kartach pracy zamieszczonych poniżej rozgryźcie zamieszczone tam sytuacje oraz zastanówcie się jak wybrnąć z kolejnych sytuacji, co o nich myślicie. Życzę udanej zabawy!
karta_pracy_nr_1._rozgryz_sytuacje.pdf
karta_pracy_nr_2._co_ty_na_to_czyli_jak_wybrnac_z_sytuacji.pdf
Kochani, przygotowałam dziś dla Was zadania, które mogą sprawić, że czas w domu będzie znacznie ciekawszy i upłynie Wam miło na zabawie.
Dzieci z klas młodszych zapraszam na Festiwal marzeń! Wysłuchajcie wraz z rodzicami krótkiej bajki, a następnie zachęćcie ich, by zadawali Wam do niej pytania. Przygotujcie sobie kredki i mazaki – stwórzcie własne marzenia. Pomocne mogą okazać się karty pracy. Zapraszam do zabawy!
bajka_o_przezroczystych._festiwal_marzen.m4a
instrukcja_i_karty_pracy._bajka_o_przezroczystych._festiwal_marzen.pdf
Uczniom klas starszych proponuję sposoby radzenia sobie ze stresem, szczególnie w obecnej sytuacji. Stres może być zjawiskiem pozytywnym, jeśli działa mobilizująco i pomaga w wypełnieniu pewnych zadań. Jednak problem pojawia się, gdy paraliżuje i uniemożliwia działanie. Wypełnijcie, proszę, karty pracy i zastanówcie się czy Wasze sytuacje trudne są naprawdę przerażające, czy można do nich podejść inaczej i czy macie jakieś sposoby, by obniżyć związany z nimi niepokój. Zapraszam do działania!
instrukcja_i_karta_pracy._jak_radzic_sobie_ze_stresem.pdf
Witam Was serdecznie po przerwie świątecznej. Mam nadzieję, że Wielkanoc była czasem pełnym radości, miłości i rodzinnego szczęścia.
Młodszym Uczniom proponuję zabawę z emocjami i uczuciami. Zastanówcie się najpierw czym one są i kiedy ich doświadczamy – kiedy jesteście szczęśliwi, zadowoleni, radośni, źli, a kiedy się boicie. Spróbujcie opisać te sytuacje, a później nadać im kolor, który im odpowiada. Do tego przyda Wam się poniższa karta pracy – Jakiego koloru są emocje? Bawcie się dobrze!
jak_wygladaja_uczucia_i_jakiego_sa_koloru.pdf
Starszym Uczniom i ich rodzinom proponuję grę, której celem jest rozwijanie umiejętności radzenia sobie z nieprzyjemnymi emocjami. Zaproście rodzeństwo i rodziców, wycięte karty odwróćcie, tak, by nie widzieć, co się na nich znajduje, a następnie kolejno losujcie po jednej i omówcie, co zrobilibyście w danej sytuacji, jak byście sobie z nią poradzili, udzielajcie sobie nawzajem wskazówek. Życzę miłej zabawy!
Drodzy młodsi Uczniowie, zapraszam Was do zastanowienia się nad uczuciami i emocjami. Niektórzy ludzie mają problem z ich wyrażaniem i okazywaniem tego, co naprawdę czują. Poniższa zabawa z pewnością przybliży Was do opanowania umiejętności bycia sobą i wyrażania uczuć. Obok zdjęć zamieszczonych na karcie pracy, dorysujcie buźkę, która kojarzy Wam się z sytuacją przedstawioną na zdjęciu lub napiszcie, z jakim uczuciem Wam się kojarzy. Miłej zabawy!
odgadnij_emocje__gra_karciana_(1).pdf
Drodzy starsi Uczniowie, Wam również proponuję zabawę z emocjami. Zaproście do niej rodzeństwo i wspólnie odgadujcie, co czują inni. Zadanie polega na dopasowaniu nazw emocji do przedstawiających je obrazków. Gra ta pomoże Wam miło spędzić czas. Udanej zabawy!
W tym tygodniu chciałabym zaproponować uczniom młodszych klas rozwijanie umiejętności kreatywnego myślenia i wyrażania emocji. To tylko brzmi poważnie ;-) Zadanie polega na zabawie w teatr, a instrukcję do niej znajdziecie w załączniku.
instrukcja_i_karty_pracy._rozwijanie_umiejetnosci_kreatywnego_myslenia_oraz_wyrazania_emocji.pdf
Uczniom klas starszych proponuję sprawdzić jak zachęcić siebie i, w naszej obecnej sytuacji, rodzeństwo do wykonywania zadań. Często mówimy „nie chcę, nie lubię, nie zrobię…”, aby praca była dla Was łatwiejsza stwórzcie listę zadań, które mogą sprawić, że podejmowanie działań okaże się łatwiejsze.
nie_lubie_nie_chce_nie_zrobie.pdf
Dzieciom w wieku 5-6 i uczniom klas 1-3 proponuję karty dotyczące umiejętności kreatywnego myślenia. Natomiast starszym uczniom sposoby na konflikt. Jestem świadoma, że sytuacja, w której wszyscy się znaleźliśmy może być źródłem nieporozumień w Waszych domach. Dlatego proszę, abyście zastanowili się jakie są wady i zalety Waszych reakcji. Może pomoże Wam to zminimalizować ewentualne nieprzyjemne sytuacje. Jednocześnie da możliwość zaobserwowania siebie.
instrukcja_i_karty_pracy._rozwijanie_umiejetnosci_kreatywnego_myslenia.pdf
Życzę miłej pracy.