Terapia pedagogiczna
CO TO JEST DYSLEKSJA?
DYSLEKSJA ROZWOJOWA - specyficzne trudności w pisaniu i czytaniu u dzieci o prawidłowym rozwoju umysłowym. Występują one pomimo posiadanej wiedzy, odpowiedniej motywacji do pracy i systematycznych ćwiczeń. DYSLEKSJA UTRZYMUJE SIĘ PRZEZ CAŁE ŻYCIE.
W tym syndromie trudności w uczeniu się można wyróżnić następujące postaci:DYSLEKSJA – specyficzne trudności w usprawnianiu umiejętności czytania , utrzymujące się pomimo systematycznej pracy i ćwiczeń.
DYSOROTOGRAFIA – specyficzne trudności w opanowaniu poprawnej pisowni,w tym także błędy ortograficzne, pomimo znajomości zasad oraz systematycznej pracy.
DYSGRAFIA – zaburzony poziom graficzny pisma (brzydkie pismo), który nie daje się usunąć tradycyjnymi metodami.
DYSKALKULIA – specyficzne trudności w uczeniu się matematyki.
ROZWOJOWA GŁĘBOKA DYSLEKSJA - bardzo poważne zaburzenia w uczeniu się technik szkolnych. Rokowania dotyczące postępów są bardzo nikłe ze względu na głębokość zaburzeń percepcyjno-motorycznych.
WARUNKIEM OKREŚLANIA DYSLEKSJI JEST:1.Sprawność intelektualna.2. Prawidłowy proces uczenia się i nauczania.3. Właściwe metody uczenia się i nauczania4. Dobrze funkcjonujące zmysły: wzrok, słuch, sprawność motoryczna.5. Wykluczone choroby neurologiczne.Dekalog dla nauczycieli uczniów dyslektycznych:NIE:- Nie traktuj ucznia jak chorego, kalekiego, niezdolnego, złego lub leniwego.
-
Nie karz, nie wyśmiewaj w nadziei,że zmobilizujesz go do pracy.
-
Nie łudź się, że "sam z tego wyrośnie", "weźmie się w garść".
-
Nie spodziewaj się, że kłopoty ucznia pozbawionego specjalistycznej pomocy ogranicza się do czytania i pisania.
-
Nie ograniczaj uczniowi zajęć pozalekcyjnych, aby miał więcej czasu na naukę, ale i nie zwalniaj go z systematycznych ćwiczeń i pracy nad sobą.
TAK:- Staraj się zrozumieć swojego ucznia, jego potrzeby, możliwości i ograniczenia, aby zapobiec pogłębianiu się jego trudności szkolnych i wystąpieniu wtórnych zaburzeń nerwicowych.
-
Spróbuj, jak najwcześniej, zaobserwować trudności ucznia:na czym polegają i co jest ich przyczyną. Skonsultuj problemy dziecka ze specjalistą (psychologiem, logopedą, pedagogiem, a w razie potrzeby z lekarzem).