- Szkoła Odpowiedzialna Cyfrowo
- Super Klasa 2019/2020
- Super Klasa 2018/2019
- Super klasa 2017/2018
- Super klasa 2016/2017
- Owoce i warzywa w szkole
- Mały Mistrz
- Aktywna edukacja
- Projekt Pokochajmy warzywa
- Dzień Bezpiecznego Internetu
- Szkoła Promująca Zdrowie
- Szkoła dla Rodziców
- Niepodległa od 100 lat
- Szkolny Budżet Obywatelski
- Aktywna Tablica
- Laboratoria Przyszłości
- Erasmus+
Niepodległa od 100 lat
„ 11 listopada to radosny dzień dla Polaków!”
09 XI 2018r. uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w uroczystości poświęconej 100 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę
i tym, którzy zginęli za Polskę.Pamiętaj:
„Gdyby nie oni, nie byłbyś tu,
Nie znałbyś świata i ciebie świat.
Nie przeżyłbyś stu kolorowych dni,
Zwyczajnych dni, słonecznych dat.
Nie wiedziałbyś, co znaczy żyć,
Kochać, budować, marzyć, śnić… „
Hołd wdzięczności złożyliśmy w wyjątkowy sposób- na boisku szkolnym utworzyliśmy flagę narodową z serc w biało-czerwonych kolorach a następnie odśpiewaliśmy hymn narodowy. Podczas koncertu patriotycznego uczniowie zaprezentowali tańce narodowe, wiersze i piosenki o treści patriotycznej oraz pieśni żołnierskie.
Setną rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę uczniowie klas starszych upamiętnili również, uczestnicząc w konkursie historycznym pt. „Wybitni Polacy w obronie Polskości”. Konkurs zwyciężyły: Julia Wąsik z kl. VIC oraz Roksana Brucka z kl. VD.
Natomiast uczniowie klas młodszych uczestniczyli w konkursie plastycznym „Patriota to ja”. Konkurs zwyciężyli: Jakub Łepek
z kl. I a, Marcin Kiepiela z kl. II b i Julia Kotowska z kl. III b.Szanowny Czytelniku!
POMYŚL: Jesteś POLAKIEM. Żyjesz w wolnej POLSCE.
Ta WOLNOŚĆ została Ci dana w darze. Wszyscy, którzy walczyli
o NIEPODLEGŁOŚĆ– wywalczyli ją również dla Ciebie.Co teraz zrobisz z tą WOLNOŚCIĄ?...
Czy zdołasz ją uchronić przed niewolą swoich złych przyzwyczajeń, słabości?...
Jak będzie wyglądała Twoja przyszłość?...”
„100 pozdrowień na 100-lecie niepodległości”
Społeczność Szkoły Podstawowej im. Adama Mickiewicza nr 5 w Tczewie przyłączyła się do ogólnopolskiej akcji „100 pozdrowień na 100-lecie niepodległości”.
Tytułowa akcja została włączona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa do oficjalnych obchodów stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Założeniem tego przedsięwzięcia jest wysyłanie kartek z pozdrowieniami do innych szkół biorących udział w akcji. Dzięki temu, wszystkie placówki mogą poczuć wspólnotę, mimo dzielącej ich odległości. Akcja jest niezwykła gdyż ani uczniowie, ani nauczyciele się nigdy nie spotkali ani nie poznali. W dzisiejszych czasach, gdy porozumiewamy się za pomocą sms-ów, e-maili czy też portali społecznościowych, wysyłanie pocztówek jest rzeczą wyjątkową i magiczną.
Głównym celem akcji, do której dołączyło ponad 400 szkół z całego kraju, jest upamiętnienie 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, promocja regionu, z którego pochodzi szkoła oraz edukacja uczniów w zakresie wiedzy o swojej „Małej Ojczyźnie”. Uczniowie mieli możliwość dokonania niewielkiego czynu upamiętniającego wielkie poświęcenie milionów Polaków w drodze do odzyskania niepodległości. Jednocześnie stu szkołom w stu miejscowościach Polski przesłane zostały pozdrowienia z okazji tego święta, pokazując, że Polacy potrafią czcić święta narodowe w sposób niosący pozytywne przesłania.
Uczniowie z klas III- VI wraz ze swoimi wychowawcami przez cały październik wypisywali pocztówki z pozdrowieniami dla ponad stu szkół z wielu zakątków naszego kraju. Wśród pocztówek znalazły się też drukowane zdjęcia z pięknymi widokami Tczewa. W pozdrowieniach zostały zawarte najważniejsze informacje o naszym mieście.
Najprzyjemniejszym elementem podczas trwania całego projektu było jednak otrzymywanie pocztówek od naszych rówieśników z przeróżnych szkół w Polsce. Dostaliśmy pozdrowienia i z gór i znad morza, ze wschodu i z zachodu, z dużych miast oraz maleńkich wsi.
Otrzymane kartki uczniowie klasy VIc zebrali razem i przedstawili w formie graficznej na tle mapy konturowej Polski. Efekty ich pracy można podziwiać na korytarzu naszej szkoły.
Szkolnym koordynatorem akcji była pani Anna Kwella- Manikowska