• Organizacja szkoły

im. A. Mickiewicza w Tczewie

Rozdział 1

Postanowienia ogólne

1. Wolontariat- to bezpłatne, dobrowolne, świadome działanie na rzecz innych, wykraczające poza więzi rodzinno- koleżeńsko- przyjacielskie.

2. Wolontariusz- osoba pracująca na zasadzie wolontariatu. Wolontariuszem może być każdy, w każdej dziedzinie życia społecznego.

3. Wolontariat szkolny- inicjatywa młodzieży, skierowana do ludzi młodych, którzy chcą pomagać najbardziej potrzebującym, inicjować działania w środowisku szkolnym i lokalnym, wspomagać różnego typu inicjatywy charytatywne, kulturalne.

Rozdział 2

Cele i działania

1. Zapoznanie młodzieży z ideą wolontariatu oraz jej propagowanie.

2. Uwrażliwienie na cierpienie, samotność i potrzeby innych.

3. Kształtowanie postaw prospołecznych.

4. Rozwijanie empatii, zrozumienia.

5. Inspirowanie do aktywnego spędzania czasu wolnego.

6. Kształtowanie umiejętności działania zespołowego.

7. Zdobywanie doświadczeń w nowych dziedzinach.

8. Angażowanie się w działania na rzecz społeczności szkolnej i lokalnej, mające charakter regularny oraz akcyjny.

Rozdział 3

Prawa wolontariusza

1. Do szkolnego wolontariatu mogą należeć uczniowie uczęszczający do klas 7 – 8:

2. Członkiem wolontariatu staje się każdy kto przystąpi do działań wolontariatu organizowanych przez szkołę, po przedstawieniu zobowiązania wolontariusza (załącznik nr 1) i zgody rodziców (załącznik nr2) lub podejmie się pracy jako wolontariusz w innych instytucjach pozaszkolnych:

1. potwierdzenie pracy jako wolontariusz w innych instytucjach pozaszkolnych w formie zaświadczenia należy dostarczyć opiekunowi wolontariatu najpóźniej 7 dni przed radą kwalifikacyjną;

2. jeżeli wolontariusz z klasy 7 uzyska zaświadczenie po tym terminie to może ono być uwzględnione w nowym roku szkolnym.

1. Członkowie wolontariatu poświęcają się dla innych, ale nie zapominają o sobie.

2. Wolontariusze mogą zgłaszać własne propozycje i inicjatywy do opiekuna wolontariatu.

3. Członkowie wolontariatu mogą podejmować prace w wymiarze nieutrudniającym nauki w szkole i obowiązków domowych.

4. Wolontariusze mogą liczyć na wsparcie ze strony opiekuna i innych członków wolontariatu.

Rozdział 4

Obowiązki wolontariusza.

1. Uczniowie muszą przedstawić pisemną zgodę rodziców lub opiekunów na działanie w akcjach wolontariatu organizowanych przez szkołę.

2. Członkowie wolontariatu systematycznie uczestniczą w pracach wolontariatu.

3. Wolontariusze są słowni i wywiązują się ze swoich obowiązków.

4. Wolontariusze są równi, szanują siebie i służą pomocą innym wolontariuszom.

5. Wolontariusze nie otrzymują wynagrodzenia ani żadnych świadczeń za swoją pracę.

6. Członkowie wolontariatu starają się w szkole i poza nią zachowywać kulturalnie i być wzorem dla innych uczniów.

7. Wolontariusz może zostać skreślony z listy wolontariuszy za nieprzestrzeganie Regulaminu Szkolnego Wolontariatu.

Rozdział 5

Nagradzanie wolontariuszy.

1. Członkowie wolontariatu mogą być nagrodzeni poprzez:

1. uwagę pozytywną w dzienniku elektronicznym;

2. pochwałę słowna na forum klasy lub szkoły z właściwym wpisem do dziennika elektronicznego;

3. w przypadku uczniów kończących 8 klasę szkoły podstawowej, przyznany może być zapis na świadectwie ukończenia szkoły za osiągnięcia w aktywności na rzecz innych ludzi, zwłaszcza w formie wolontariatu, lub środowiska szkolnego (zgodnie z Rozporządzeniem MEN).

1. O przyznaniu zapisu na świadectwie ukończenia szkoły za osiągnięcia w aktywności na rzecz innych ludzi, zwłaszcza w formie wolontariatu, lub środowiska szkolnego decyduje opiekun wolontariatu w oparciu o:

1. analizę aktywności i długości pracy wolontariusza w wolontariacie szkolnym i w instytucjach pozaszkolnych;

2. łącznie 15 godzin zegarowych udokumentowanych działań w wolontariacie szkolnym i wolontariacie w instytucjach pozaszkolnych:

1. zaświadczenie opiekuna wolontariatu,

2. zaświadczenie wydane przez instytucję pozaszkolną,

3. w przypadku, kiedy aktualnie panująca sytuacja epidemiologiczna utrudni lub uniemożliwi realizację wymaganej ilości godzin – ostateczna decyzja o dokonaniu wpisu na świadectwie ukończenia szkoły należy do opiekuna wolontariatu.

Rozdział 6

Postanowienia końcowe

1. Regulamin wolontariatu zgodnie ze statutem szkoły zatwierdza Rada Pedagogiczna w porozumieniu z Samorządem Uczniowskim.

2. Regulamin wchodzi w życie z dniem zatwierdzenia go przez Radę Pedagogiczną.

Zgoda.odt

Zobowiazanie.odt